Działalność zgodna z Taksonomią to taka, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych, nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych Taksonomii, jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami określonymi w art. 18 rozporządzenia 2020/852 oraz spełnia techniczne kryteria kwalifikacji, które zostały ustanowione przez Komisję Europejską.
Ocena zgodności zidentyfikowanych działalności kwalifikujących się wymienionych powyżej, w pierwszym kroku obejmowała analizę technicznych kryteriów kwalifikacji odpowiednich dla poszczególnych rodzajów działalności, ujętych w Rozporządzeniu delegowanym 2021/2139 – w zakresie kryteriów istotnego wkładu oraz zasady „nie czyń poważnych szkód”.
Jednocześnie Grupa Kapitałowa PGE zleciła doradcy zewnętrznemu przeprowadzenie badania due diligence, w którym przeanalizowano stopień zgodności działalności gospodarczej prowadzonej przez Grupę Kapitałową PGE z wymaganiami, tj. minimalnymi gwarancjami, określonymi w art. 3 lit. c w zw. z art. 18 Rozporządzenia 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.
Według definicji zawartej w art. 18 powyższego rozporządzenia, minimalnymi gwarancjami są procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy, a także zasad i praw określonych w Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka.
Zgodnie z wytycznymi Raportu PSF[1], badanie due diligence zostało przeprowadzone w oparciu o następującą metodykę:
- test w oparciu o procedury, czyli badanie wewnętrznych regulacji i procedur Grupy Kapitałowej PGE w kontekście zgodności z obowiązującymi regulacjami i wytycznymi, przeprowadzony w oparciu o dokumentację przekazaną przez Grupę Kapitałową PGE,
- test w oparciu o wyniki, koncentrujący się na prawomocnych wyrokach skazujących lub karach, w odniesieniu do każdego z badanych obszarów, z uwzględnieniem ich materialności, przeprowadzony na podstawie oświadczeń Grupy Kapitałowej PGE,
- analizę baz danych przeprowadzoną na podstawie powszechnie zawartych informacji w rejestrach Business and Human Rights Resource Centre (dalej jako: BHRRC) oraz Krajowego Punktu Kontaktowego, ustanowionego zgodnie z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych,
- ogólne badanie powszechnie dostępnych informacji na temat działalności Grupy Kapitałowej PGE.
Badaniem zostały objęte następujące obszary:
- ujawnienia spraw strategicznych i wewnętrznych,
- prawa człowieka,
- prawa pracownicze,
- działania w zakresie przeciwdziałaniu korupcji i łapownictwu,
- ochrona konsumentów i konkurencji,
- polityka podatkowa,
- polityka środowiskowa.
W wymienionych wyżej obszarach Grupa Kapitałowa PGE przyjęła procedury odpowiadające standardom określonym w Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. Ponadto stosuje rozbudowane środki, zgodne zarówno z obowiązującym prawem krajowym, jak i regulacjami międzynarodowymi.
Wobec Grupy Kapitałowej PGE nie zostały podniesione zarzuty przez BHRRC, nie jest także prowadzona żadna sprawa przez Krajowy Punkt Kontaktowy, co ma odzwierciedlenie w prowadzonym przez Grupę rejestrze kar nakładanych przez sądy powszechne i organy administracji publicznej.
Przeprowadzone badanie wykluczyło występowanie przesłanek negatywnych, stanowiących o niezapewnianiu minimalnych gwarancji, które wskazane są w Raporcie PSF jako czynniki ryzyka.
1 Final Report on Minimum Safeguards, Platform on Sustainable Finance; https://finance.ec.europa.eu/system/files/2022-10/221011-sustainable-finance-platform-finance-report-minimum-safeguards_en.pdf [dostęp z dnia 31.12.2022 r.]