W ramach badania bioróżnorodności w Elektrowni Turów przeprowadzono badania zawartości rtęci w ichtiofaunie (ryby) – na stanowiskach pomiarowych wód Miedzianki oraz Nysy Łużyckiej.
Cyklicznie prowadzony jest monitoring jakości wód w rzece Miedzianka w trzech punktach pomiarowych. Badania parametrów fizyko-chemicznych wykonywane są przez zakładowe laboratorium co dwa tygodnie, natomiast raz na dwa miesiące jakość wody badana jest przez akredytowane laboratorium.
Oddział Elektrownia Turów nie leży na obszarze chronionym, tylko w pobliżu obszarów Natura 2000. W obszarze Natura 2000 zidentyfikowano:
- populacje gatunków zwierząt będących przedmiotem ochrony: wydra, czerwończyk nieparek, modraszek nausitous, modraszek telejus, traszka grzebieniasta;
- siedliska na obszarze Przełomowa Dolina Nysy Łużyckiej:
- 3150 Starorzecza i eutroficzne zbiorniki wodne,
- 3260 Nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników,
- 6410 Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe,
- 6430 Ziołorośla górskie i ziołorośla nadrzeczne,
- 6510 Nizinne i podgórskie łąki świeże,
- 9130 Żyzne buczyny,
- 9170 Grąd środkowoeuropejski,
- 9180 Las klonowo-lipowy,
- 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.
Obszary przyrodnicze poza obszarem Natura 2000 na terenie Gminy Bogatynia:
- 6510 Nizinne i podgórskie łąki świeże;
- 9130 Żyzne buczyny;
- 9170 Grąd środkowoeuropejski;
- 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.
Na terenie zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów znajdują się cenne walory krajobrazowe oraz przyrodnicze, zróżnicowane środowiskowo (siedliska bardzo licznych reprezentantów zarówno świata roślin, jak i zwierząt, w tym wiele gatunków rzadkich i chronionych). W trakcie prowadzonej przez przyrodników i leśników inwentaryzacji zwierzyny stwierdzono, że żyją tutaj między innymi: sarny, dziki, lisy, piżmaki, zające, borsuki, kuny, tchórze zwyczajne, łasice i gronostaje. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków zarówno zalatujących jak i lęgowych oraz zimujących. Niektóre z nich, takie jak pustułka czy puszczyk, są zaliczane obecnie do gatunków coraz rzadziej występujących w Polsce. W miejscach wilgotnych spotkamy liczne płazy i gady, a pośród nich chronione rzekotki drzewne, kumaki nizinne, traszki górskie, ropuchy szare, jaszczurki żyworodne czy zaskrońce zwyczajne. Świat roślinny reprezentowany jest przez ponad sto gatunków roślin drzewiastych i zielnych. Część z nich została wprowadzona w trakcie prac rekultywacyjnych, większość jednak trafiła tu w drodze sukcesji naturalnej, znajdując dogodne warunki do życia. Powstały ekosystem jest środowiskiem ciągle ewoluującym, ulegającym ciągłym zmianom i przeobrażeniom. Wraz z upływem czasu bioróżnorodność byłego zwałowiska będzie się zwiększać. Wprowadzone w trakcie prac rekultywacyjnych rośliny pionierskie poprzez swoje oddziaływanie na otaczające je środowisko już teraz torują drogę innym, bardziej wymagającym gatunkom. Świadczyć o tym może między innymi obserwowane zjawisko migracji zwierząt z przyległych terenów nieprzekształconych w wyniku eksploatacji górniczej i zasiedlanie przez nie terenów zrekultywowanych.
Podstawowym zadaniem prowadzonej rekultywacji w kopalni Turów jest kształtowanie biotopu. Zwiększająca się sukcesywnie powierzchnia terenów zalesionych pełni głównie funkcje glebotwórcze i glebochronne, co jest szczególnie istotne w przypadku terenów bezglebowych oraz podatnych na erozję.
W bliskim sąsiedztwie Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów zlokalizowane są dwa obszary chronione:
- Obszar Natura 2000 „Przełomowa Dolina Nysy Łużyckiej” – fragment doliny Nysy Łużyckiej od Trzcińca po Zgorzelec,
- Obszar Natura 2000 „ Neißegebiet” – obszar zajmuje terasę zalewową Nysy Łużyckiej oraz połączone z nią, zachowane fragmenty zbiorowisk leśnych. Obszar jest komplementarny z leżącym po stronie polskiej obszarem Natura 2000 „Przełomowa Dolina Nysy Łużyckiej” – razem obejmują one całą dolinę Nysy wraz z zachowanymi ekosystemami w jej bezpośrednim otoczeniu.
W sąsiedztwie odkrywki oraz byłego zwałowiska zewnętrznego PGE GiEK SA Oddział KWB Turów zlokalizowane są również 3 pomniki przyrody:
- Kopalny pień drzewa iglastego Taxodixylon gypsaceum,
- Lipa drobnolistna,
- Dąb szypułkowy.